3 Ekim 2016 Pazartesi

Nobel Tıp Ödülü 2016

Bu yılki Nobel Tıp Ödülü sahibini buldu. Tokyo Teknoloji Enstitüsü profösörlerinden Japon Yoshinori Ohsumi İsveç'in başkenti Stockholm'deki Nobel Komitesi tarafından Kanser ve parkinson gibi hastalıkların daha iyi anlaşılmasını sağlayan hücre çalışmaları nedeniyle bu ödüle laik görüldü. 

Nobel onurunun yanı sıra 8 milyon İsveç  Kronu'nun da sahibi olan 71 yaşındaki Japon biliminsanı "otofaji" adı verilen hücrelerdeki bir süreç üzerine yaptığı araştırmalarla tanınıyordu. Ohsumi araştırmaları ile hücresel bileşenleri ayrıştıran ve geri dönüştüren temel bir süreç olan otofajinin altında yatan mekanizmaları keşfedip açığa kavuşturdu.

Otofaji

Otofaji, vücudun geri dönüştürme mekanizması gibi işleyerek bozulan hücrelerin bulunmasına ve bu hücrelerden ayrıştırılan yararlı kısımlardan enerji elde edilerek yeni hücrelerin yaratılmasın yarıyor.

Bu mekanizma sayesinde vücut kanseri ve diyabet gibi hastalıkları önleyebiliyor, sağlıklı metabolizmayı koruyor.

Metabolizmanın bozulması ise parkinson, diyabet, kanser ve diğer bazı hastalıkları tetikleyebiliyor. 

Yoshinori Ohsumi, 90'lı yılların başından beri otofajiyle ilgileniyordu. Ekmek mayası kullanarak geliştirdiği yöntem sayesinde otofajide rol oynayan genleri tespit etti. Daha sonra mayadaki otofaji mekanizmasından yola çıkarak insanlardaki hücrelerin bu mekanizmayı benzer şekilde kullandığını gözlemledi.

Kaynak: BBC

1 yorum:

Yorumlarınızı seçeneklerdeki Anonim sekmesine tıklayarak kayıt olmadan yapabilirsiniz..